Montaż stolarki okiennej w domu z cegieł. Jak zrobić to dobrze? Zobacz.

Jeśli chcesz doinformować się więcej o tym, jak dbamy  środowisko, nie wahaj się odwiedzić naszej strony i przeczytaj więcej o naszej firmie.

Cegła jest surowcem budowlanym służącym do wykonywania ścian, chodników i pozostałych elementów w konstrukcji murowanej. Tradycyjnie termin „cegła” odnosi się do jednostki złożonej z gliny, lecz aktualnie jest stosowany do oznaczania prostokątnych jednostek wytworzonych z ziemi posiadającej glinę, piasek jak również wapno lub materiałów betonowych. Cegły można łączyć ze sobą za sprawą zaprawy, klejów tudzież blokując je. Cegły są produkowane w wielu klasach, typach, materiałach oraz rozmiarach, które różnią się w zależności od regionu i okresu, i są produkowane w ilościach hurtowych. Dwie podstawowe gatunki cegieł to cegły wypalone i niewypalone.

Blok jest terminem odnoszącym się do prostokątnej jednostki budowlanej wykonanej z podobnych materiałów, ale zwykle jest większy aniżeli cegła. Lekkie cegły (zwane również lekkimi blokami) są wykonane z kruszywa z ekspandowanej gliny.

Wypalone cegły są jednym z najwytrzymalszych i najsilniejszych surowców budowlanych, niejednokrotnie określanych jako sztucznym kamieniem, oraz są stosowane od około 4000 rpne Cegły suszone na powietrzu, znane także jako cegły mułowe, mają historię starszą niż cegły wypalane i mają dodatkowy składnik spoiwa mechanicznego, takiego jak słoma.

Montowanie stolarki okiennej w budynku z cegieł. Jak zrobić to właściwie? Sprawdź.

Cegły układa się w warstwy a także liczne wzory zwane wiązaniami, zwanymi łącznie cegłami, oraz można je układać w różnego rodzaju zaprawie, ażeby trzymać cegły razem, tworząc trwałą strukturę.

Najwcześniejszymi cegłami były suszone cegły, co oznacza, że uformowano je z gliniastej ziemi tudzież błota następnie suszono (zwykle na słońcu), dopóki nie były dostatecznie mocne do zastosowania. Najstarsze odkryte cegły, pierwotnie utworzone z ukształtowanego mułu i datowane przed 7500 rpne, znaleziono w Tell Aswad, w regionie górnego Tygrysu i w południowo-wschodniej Anatolii, niedaleko Diyarbakiru. Mieszkańcy Mehrgarh z Azji Południowej także wznosili i mieszkali w suszonych powietrzem domach z cegły mułowej w latach 7000–3300 pne Inne nowsze ustalenia, datowane na lata 7 000–6 395 pne, pochodzą z Jerycha, Katalonii Hüyük, starożytnej egipskiej fortecy Buhen i starożytnych miast doliny Indusu Mohenjo-daro, Harappa [5] i Mehrgarh [6]. Cegła ceramiczna albo wypalana była używana już w 3000 rpne we wczesnych miastach Doliny Indusu, takich jak Kalibangan. [7]

Porównaj ceny okien – http://twoje-okna.com/